ГІПЕРТОНІЧНА ХВОРОБА

Артеріальна гіпертонія (гіпертонічна хвороба) – одне з найпоширеніших серцево-судинних захворювань. На гіпертонічну хворобу страждає що п’ята людина нашої планети, а в Україні, за деякими даними, що третя.

Розпочавши з порушення функцій регуляції артеріального тиску, гіпертонічна хвороба надалі призводить до різних захворювань внутрішніх органів. Артеріальна гіпертонія посідає одне з перших місць поміж головних причин скорочення життя, оскільки сприяє розвитку таких небезпечних захворювань, як стенокардія, інфаркт міокарда та інсульт.

Підвищення артеріального тиску на кожні 10 мм рт. ст. збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 30%. У людей із підвищеним артеріальним тиском усемеро частіше розвиваються порушення мозкового кровообігу (інсульт), інфаркт міокарда, вчетверо частіше – ішемічна хвороба серця, удвічі частіше – ураження судин ніг.

Початкові симптоми гіпертонії багато в чому збігаються з ознаками звичайної перевтоми, тому багато хто з хворих не підозрює, що в них підвищений тиск. Основними симптомами гіпертонії є головний біль, серцевий біль, запаморочення, роздратованість, погіршення пам’яті, а також зору. Коли з’являються ці симптоми, треба обов’язково звернутися до лікаря й почати лікування. Дуже важливо постійно контролювати величину артеріального тиску.

Про профілактику гіпертонічної хвороби варто пам’ятати всім, у кого артеріальний тиск перебуває на межі норми, тобто 125/75 мм рт. ст. або 130/85 мм рт. ст. Вимірювати артеріальний тиск потрібно щодня, а отримані результати записувати у спеціальний зошит, який що два – що три місяці показувати лікареві, який вас лікує.

Важливо вміти правильно виміряти тиск у домашніх умовах, для цього можна використовувати електронний тонометр.

Використовуючи електронний тонометр, треба дотримуватись певних правил.

Виміри треба проводити у спокої, бажано в один і той самий час упродовж доби. За 30 хвилин перед вимірюванням припинити приймати їжу, курити, фізично напружуватись, хвилюватись. Перед вимірюванням тиску прийняти зручне положення (сидячи або лежачи) на три-п’ять хвилин, щоб організм набув стану спокою.

Якщо артеріальний тиск на правій і лівій руці різниться більш аніж на 10 мм рт. ст., надалі вимірювати на руці з більшим тиском.

Якщо немає впевненості в точності отриманого результату, рекомендовано провести ще два повторні виміри з інтервалом дві-три хвилини і вирахувати середнє арифметичне.

За гіпертонії серце і судини страждають від надмірного навантаження. Це захворювання потрібно обов’язково лікувати, до того ж довгостроково і комплексно.

Подамо перелік рослин, які можуть допомогти в разі гіпертонії та серцево-судинних захворювань.

Серцево-судинні захворювання, атеросклероз: обліпиха, шипшина, чорна смородина, горобина.

Погіршення еластичності кровоносних судин, гіпертонія: шипшина, чорна смородина, яблука, обліпиха, калина, горобина.

Аритмія, порушення коронарного кровообігу: глід, барбарис, слива, персик, груша, дрібноплідні сорти яблук, вишня, алича.

Щоб запобігти серцево-судинним захворюванням і гіпертонії, радимо дотримуватись таких правил:

  1. Уникати негативних емоцій.
  2. На вашому столі регулярно повинні бути: риба нежирних сортів, каші, м’ясо курки, капуста, шпинат, квасоля, оливкова олія, волоські горіхи, житній хліб.

Їсти менше жирного і копченого м’яса, сосисок, масла, майонезу, сала, здоби і тістечок.

  1. Замінити каву зеленим чаєм. Він розширює судини мозку і поліпшує кровообіг.
  2. Зміцнювати імунітет, не переносити хвороби на ногах – це може призвести до ускладнень на серце.
  3. Обов’язково виконувати лікувальні фізичні вправи.

Надія КОХАНА