Під цим незвичайним словом таїться недуга, якій характерне раптове виникнення гострого, нестерпного болю в попереку, як правило, під час значних фізичних навантажень або відразу після них.
Люмбаго, або люмбалгія − це те, що в народі часто називають «спину прострелило». Тобто під час нахилу або піднімання важких предметів надто сильно напружуються зв’язки спини, м’язи спини або навіть випадає міжхребетний диск.
Якщо люмбаго (простріл) таки вразило, то потрібно звернути увагу на спосіб життя, харчування і рівень навантаження на організм.
Причини люмбаго:
– перенапруження м’язів поперекової ділянки, зв’язок;
– наявність грижових утворень;
– зміщення хребців;
– наявність хребцевих аномалій вродженої форми;
– випадання міжхребцевого диска;
– переохолодження;
– інфекційні захворювання гострої і хронічної форми;
– носіння взуття на високих підборах.
Симптоми захворювання
Основний симптом − раптовий гострий біль, що наче пульсує, рве, проколює. Він може тривати і декілька хвилин, і декілька діб. Він сковує людину, оскільки будь-який рух призводить до ще більшого посилення больових відчуттів. Джерело болю розташовується глибоко у м’язах, зв’язках, кістках.
Стан спокою полегшує біль, часом повністю усуває його, у хворих з’являється відчуття, ніби на місці локалізації болю щось повернулося на своє місце. Але іноді за люмбаго біль розвивається поступово, впродовж декількох діб. Він починає віддавати в ногу, наростає і поступово збільшується набряк. Біль може віддавати в сідницю і обумовлений спазмом м’язів, що оточують нерв.
Існує безліч інших захворювань, за яких виникає біль у спині, але за люмбаго больові відчуття завжди гострі й напад практично паралізує хворого, оскільки кожен мінімальний рух посилює хворобливі відчуття.
Народні засоби
Лікування за люмбаго народними засобами – це тільки доповнення основного методу. Допоможе відвідування лазні, сауни, розтирання зігрівальними мазями і застосування різних настоянок.
Часник, розтертий на кашку, змішати з топленим внутрішнім свинячим жиром 1:2 за об’ємом. Підігріту мазь втирати щодня у хворі ділянки тіла. Зберігати у щільно закритому посуді в темному прохолодному місці.
Втирати у хворі місця водний розчин соку хрону (1:1), одразу після цього обв’язувати хвору ділянку спини вовняною тканиною. Можна використовувати й ефірну олію ялиці.
Подрібнити на тертці з дрібними вічками очищену чорну редьку. Прикладати до хворого місця, як гірчичник. Можна змочити соком чорної редьки шматок чистої щільної м’якої тканини, накласти його на хворе місце і закутати теплою ковдрою або хусткою. Компрес можна не знімати впродовж двох-трьох діб, якщо не сильно пектиме. За потреби процедуру повторити декілька разів.
З’єднати в однакових пропорціях бруньки тополі, траву м’яти, коріння кульбаби і бруньки берези, подрібнити й добре змішати. Три столові ложки сировини залити 100 мл окропу, поставити на повільний вогонь і кип’ятити протягом 30 хвилин. Процідити і, поки засіб гарячий, змішати зі 75 г свинячого жиру або несолоного масла. Перемішувати, поки засіб не охолоне. Маззю натирати ділянки, де відчутно біль, п’ять-шість разів на добу. Змастивши проблемне місце, закутати його теплим матеріалом. Курс − місяць і більше, але коли больові відчуття минуть, можна використовувати мазь двічі на добу.
Підготував Орест ЮШКЕВИЧ