Багато господинь використовують желатин у приготуванні різноманітних страв, але не всі знають про його користь і те з чого його виготовляють.
Термін “прийшов” до нас із латинської мови й буквально означає “щось замерзле чи застигле”. Желатин виробляють із суміші білкових речовин, що мають тваринне походження. Основа желатину – колаген, який виварюють із сухожиль і кісток, а також із хрящів.
Харчовий желатин буває у вигляді кристаликів або прозорих пластин. Желатин значно важчий за воду, в прохолодній рідині він набухає, а в теплій – добре розчиняється.
Желатин у великій кількості містить гліцин. Відомо, що в білкових продуктах гліцину дуже мало, тому желатин доповнює м’ясні страви, роблячи прийом їжі більш повноцінним. З мікроелементів в невеликих кількостях присутні фосфор, кальцій і сірка. У своєму складі желатин має 87,2% білків, 0,4% жирів і 0,7% вуглеводів.
Споживати желатин корисно для відновлення сполучних тканин в організмі. Цьому завдячуємо амінокислотам протеїнів – проліну та гідроксипроліну. Страви з желатином рекомендують вживати людям із переломами кісток, а також усім, у кого кістки дуже ламкі. Тому желатин застосовують у разі остеохондрозу. Крім кісток і суглобів, желатину потребують волосся, шкіра та нігті. Спеціальні желатинові маски для обличчя та волосся використовують у косметології, а для нігтів роблять желатинові ванночки.
Звісно, найбільшу користь приносить не той желатин, який продають у пакетиках, а натуральний, утворений унаслідок тривалого варіння кісток та інших м’ясних продуктів. Це смачні домашні страви: холодець і желе, сальтисон і цукати, муси та студні.
Однак радимо спробувати вам такий рецепт оздоровлення: чайну ложку звичайного харчового желатину склад залити ввечері третиною склянки холодної води й залишити на ніч розбухати. Вранці долити гарячої води, заповнивши склянку, розмішати й випити. Можна додати ще ложечку меду. Після цього не їсти годину-півтори. Курс лікування триває два тижні, згодом потрібно зробити тиждень перерви і ще два тижні вживати такий розчин. Для профілактики можна приймати двічі-тричі на рік.
Суміш дуже добре впливає на волосся, шкіру та нігті, чудово допомагає тим, у кого болять суглоби. Перевірено на собі, ефект приголомшливий!
Підготувала Любов БАТІГ