Сашко звично їхав «зайцем», і совість його не мучила – звідки гроші у бідного студента? Батьки мешкали у маленькому містечку і отримували на своєму заводі смішну зарплату, тож могли допомогти синові хіба що картоплею та салом. Однак до того, що вітер у кишенях свище, Олександр ставився по-філософському: Діоген узагалі в бочці жив – і нічого, навіть в історію потрапив! Власне, якби до університету було недалеко, Сашко міг би й пішки почимчикувати. Проте Київ – не Городня, тут не находишся…
Людей у тролейбусі було небагато, тому Олександр принишк біля вікна. Навіть голову висунув, пильно роздивляючись навкруги, ніби їхали не рідним Хрещатиком, а вулицями Парижа. Та це не допомогло.
– Перепрошую, ви маєте квиток? – пролунало біля самого вуха.
Голос був напрочуд приємним, та й запитували лагідно. Отож Сашко спробував на нього не реагувати – взагалі розвернувся до співрозмовниці спиною, байдуже втупившись у вікно.
– Вибачте, – почув поряд, – будь ласка, заплатіть за проїзд…
Неквапливо озирнувся – кондукторка виявилась зовсім юною, здається, його ровесницею. Дівчина вичікувально і, як здалося Сашкові, навіть із цікавістю розглядала надто заклопотаного пасажира. Русява (з довгою розкішною косою), зеленоока, усміхнена, така собі лісова красуня – мавка, яка бозна-як опинилася посеред гамірного Києва. Олександр мимоволі замилувався ввічливою панночкою.
– Ви мене чуєте? – стиха нагадала про себе дівчина.
– Так, – і собі всміхнувся якомога приязніше. – Ви кондуктор?
– Авжеж… – стенула плечима.
– А хіба такі кондуктори бувають?
– Які такі? – зашарілася.
– Симпатичні!
– Будь ласка, придбайте квиток, – сором’язливо відвела очі. – У мене мало часу…
– Я б із радістю, – зітхнув. – Але хіба ви хочете моєї смерті?
– Що? – розгублено закліпала очима.
– Іноді в громадському транспорті таке-е-е трапляється… От недавно зайшов у тролейбус юнак із плащем у руках. Бабусі поглянули на нього, руками сплеснули: «Боже, який худий – шкіра та кості… Мабуть, студент!». А той у відповідь: «Ні, я лише готуюсь до інституту вступати, а студент – це він, – і… показав на плащ. – Бачите, увесь час його підтримую, бо вже, сердешний, навіть ходити сам не може». Сумна історія, правда? Так ось, плащ – це я. Повірте, красунечко, перед вами – скелет. Мене ж зараз, мов пушинку, вітром здмухне!
– Ви не дуже схожі на пушинку… – зніяковіла дівчина. – Будь ласка, вийдіть на наступній зупинці.
– Не можу, – стражденно закотив очі. – У мене ніжки болять. Згляньтеся!
Дівчина всміхнулася кутиками вуст, поправила зачіску, поглянула востаннє на хитромудрого юнака і квапливо попростувала до огрядного червонощокого дядечка з великими валізами.
– Ич, добра яка, – осудливо похитала головою Сашкова сусідка зліва, одягнена, немов комісар громадянської війни, у чорну шкірянку. – Зовсім розпустилися, безсоромники, кулемета на вас немає!
Кондукторка знічено озирнулася, але Олександр підбадьорливо їй підморгнув…
Протягом дня він не раз згадував про симпатичну дівчину. Уявляв: ось вона збирає польові квіти, сплітає віночок і одягає собі на голову; ось купається в річці, а потім засмагає на пляжі; згодом замислено сидить в аудиторії чи весело, безтурботно чимчикує вулицею… Одні фантазії змінювали інші, мов кадри романтичного кінофільму. Однокурсниця Зіна навіть пожартувала:
– Щось ти, Саню, сьогодні на себе не схожий – замість звичної нахабної фізіономії в тебе таке одухотворене, замріяне обличчя! Дивлюсь на такого хлопця і мимоволі закохуюся…
– Пізно, Зіночко, він уже в кондукторку закохався!
Це озвався Антон, Сашко поруч із ним на лекціях сидить. От і розповів приятелеві про свою ранкову пригоду в тролейбусі. І що? Навіть заняття не минуло, а про цей випадок дізнався вже весь курс. Та ще й жартують:
– Ти часом не запам’ятав номер, щоб ми всі могли тепер «зайцями» на навчання кататися?
Власне, Олександр ніколи раніше на такі кпини не зважав, а тут раптом густо почервонів і вискочив з аудиторії, мов ошпарений. А що, як Зінка має рацію і він справді закохався?!