“Три ущелини” – найбільша, найпотужніша і… найнебезпечніша?

ГЕС “Три ущелини” на річці Янцзи в Китаї – вершина інженерного мистецтва у будівництві дамб. Її спорудили поблизу міста Саньдоупін в окрузі Ічан (провінція Хубей). Масштаби будівництва вражають: площа водосховища становить 1 045 квадратних кілометрів, а довжина – майже 600 кілометрів за течією річки (це приблизно відстань від Івано-Франківська до Києва). Дамба завдовжки понад два кілометри сягає висоти 60-поверхового будинку. ГЕС споруджували приблизно 40 тисяч робітників упродовж 17 років. Вони використали 28 мільйонів метрів кубічних бетону. Цю неймовірно велику кількість можна уявити у вигляді своєрідного “бублика” діаметром метр, що оперізує земну кулю. Після спорудження дамби води ріки піднялися на висоту 185 метрів над первинним руслом. Щосекунди зі стометрової висоти донизу падає понад 100 тисяч тонн води! Вартість будівництва ГЕС “Три ущелини” – $ 22,5 млрд, проект окупиться за 10 років.

Китайська економіка – одна з найдинамічніших у світі, отож потреба в електроенергії зростає колосальними темпами. За задумом проектантів, ГЕС “Три ущелини” мала б задовольнити 10% енергетичних потреб країни, забезпечивши світлом і теплом 60 мільйонів жителів Китаю. Продуктивність ГЕС за умови її роботи на повну потужність – приблизно 20 000 МВт електроенергії, а це вдвічі більше, ніж кількість енергії, яку виробляють усі атомні електростанції Великобританії. Перш аніж розпочати будівництво, довелося відвести русло найбільшої ріки Євразії Янцзи завширшки два кілометри.

У спорудженні цього дива сучасної інженерії використано досвід зведення найбільших таких проектів у світі. До речі, цьогоріч у березні “Три ущелини” на “відмінно” склала іспит на міцність, не зазнавши жодних пошкоджень під час землетрусу силою 4,3 бала.

Річка Янцзи – важлива транспортна артерія Китаю. Тому біля дамби споруджено два рукави шлюзів для вантажних суден по п’ять камер у кожному. А невеликі кораблі (вантажністю до 3000 тонн) спеціальний пристрій підіймає на 113 метрів вгору. Крім того, підняття рівня води в річці дозволило збільшити її судноплавність (вантажообіг уже зріс приблизно вдесятеро).

Після спорудження дамби китайці вже не страждають від руйнівних повеней, які спустошували величезні території в долині річки Янцзи, а в XX сторіччі стали причиною загибелі майже півмільйона людей.

Біля дамби споруджено оглядовий майданчик, а внизу за течією китайці влаштували кам’яний парк із бетонних блоків, який прикрасили кар’єрною технікою та скульптурами геодезистів, кранівників, одне слово, всіх, хто працював над спорудженням ГЕС.

А ще спорудження ГЕС “Три ущелини” в Китаї позитивно вплинуло на екологію: раніше приблизно 265 галонів всіляких відходів і стічних вод річка несла в океан, а тепер вода фільтрується, і вони осідають друк на футболках. Втім, учені попереджають, що через величезне штучне озеро можливе збіднення і виснаження ґрунтів на прилеглих територіях, а забруднення основи дамби мулом та органікою і брак кисню, який сприяє її розкладанню, може спричинити викидання в атмосферу величезної кількості закису азоту і метану і спричинити зміну клімату. І здається, їхні прогнози вже здійснюються: торік улітку мешканці міст та сіл, які розташовані неподалік споруди, потерпали від аномальної спеки (понад 40 °С).

На превеликий жаль, у “жертву” промисловому гіганту принесли два великі міста, 140 селищ і 1300 сіл, які опинились під водою, а також 1300 археологічних пам’яток. Понад мільйон людей змушені були переселитися.

І це ще не всі негативні наслідки будівництва. Нещодавно Центральна військова рада КНР виділила на обслуговування дамби цілий військовий підрозділ (4600 осіб), бойові вертольоти і патрульні кораблі, адже внизу за течією Янцзи проживає декілька сотень мільйонів осіб. І якщо дамбу буде зруйновано, величезна маса води з водосховища, що рине вниз із висоти 185 метрів, не залишить їм жодного шансу вижити.

До того ж, з району, в якому збудовано водосховище, китайській владі доведеться переселити ще 100 тисяч осіб. А все тому, що на територіях довкола дамби почастішали зсуви.

Тож якщо ГЕС вражає нас і змушує захоплюватись, природа, здається, не надто приязно ставиться до таких проектів і вимагає бережного ставлення до себе.

Олесь ПЕРЕСІЧАНСЬКИЙ