Чарівні напої здоров’я – прості в приготуванні й надзвичайно корисні. Все, що нам потрібно, – це зелень, свіжі овочі чи фрукти та блендер. А результатом буде поповнення сил та енергії, стійкий імунітет і гарний настрій!
Останнім часом у дієтології з’явилося поняття “зелені коктейлі”. І саме зараз, з настанням тепла, нас починає оточувати царство зелені. Вона тішить тепер насиченими барвами, зростає, напоєна енергією сонця та землі. Молода зелень може стати джерелом здоров’я, енергії та краси.
Слово про зелень
Зелень – це не зелені овочі, а саме листя і трави. Це вершки всіх їстівних рослин: петрушки, селери, кропу, шпинату, кмину, чебрецю, м’яти, салату, любистку, часнику, щавлю, моркви, буряків; листя малини, смородини, горобини, ліщини, обліпихи, липи… А також наземна час-тина дикорослих трав: кульбаби, лопуха, кропиви, медунки, хвоща, лободи, подорожника та багатьох інших, які здавна вживали наші предки.
Кожна рослина неповторна й виглядом, і хімічним складом, і корисна по-своєму. Багато зелені ми не любимо за її смак чи аромат – скажімо, алое надзвичайно гірке тощо. А чимало трав узагалі важко уявити в нашому раціоні, хоча й знаємо про супи з листям гірчиці та салат із кропиви чи кульбаби. Та й навряд хтось з’їдає упродовж дня дві столові ложки зелені, а саме така доза є оптимальною літньої пори, якщо хочете надовго зарядитися енергією та набратися здоров’я.
Велика користь
Найкраще людський організм працює якщо щоденно отримує близько 600 речовин. І багатюще зелене розмаїття – це незліченне джерело вітамінів, білків, жирів, вуглеводів, мінеральних і дубильних речовин, органічних кислот, антиоксидантів, фітонцидів, ензимів та безлічі інших біологічно активних компонентів.
В зеленому листі багато фолієвої кислоти, яка незамінна для процесів росту, відновлення і заміни клітин нашого тіла, а також для вироблення червоних кров’яних тілець. З її участю в організмі виробляються “гормони щастя”. Уже заради цього варто активно споживати зелень.
Коктейлі з зелениною дуже поживні дають відчуття ситості, не створюючи відчуття важкості в шлунку. Зелені коктейлі містять клітковину, необхідну для нормальної діяльності кишківника й виведення з організму токсинів та шкідливих речовин.
Такі напої сприяють нормалізації ваги, допомагають у лікуванні від багатьох хвороб. Щонайдовше за місяць їх вживання ви забуде про кишкові розлади та закрепи. Зелені суміші чудово тонізують, дарують легкість і заря джають енергією. Дуже корисні дітям, вагітним жінкам і літнім людям.
Величезною перевагою таких напоїв є велика кількість хлорофілу. Це “кров” рослин, яка за своїм складом та будовою дивовижно подібна до еритроцитів людської крові, відмінність лише в тому, що в крові є молекула заліза, а в хлорофілі – молекула магнію. Саме завдяки схожості наш організм не затрачає багато зусиль, аби перетравити таку їжу. Крім того, подрібнюючи блендером овочі та фрукти, ви руйнуєте їхню клітинну оболонку, тому організм дуже легко всмоктує та засвоює корисні речовини.
Готуємо разом
Візьміть овочі або фрукти, які вам смакують, і будь-яку зелень на ваш вибір: кріп, салат, петрушку, шпинат, щавель, базилік, пагони селери, гичку буряків чи моркви, листя кропиви, кульбаби, м’яти, алое тощо. Найоптимальніша пропорція – дві частини зелені на три частини овочів або фруктів. Але зважте, що овочі та фрукти краще не поєднувати в одному коктейлі.
Усі інгредієнти помити, висушити та подрібнити в блендері до утворення однорідної маси. Воду доливайте до отримання комфортної консистенції. Краще брати живу відфільтровану воду, але не водопровідну чи кип’ячену. Її також можна замінити молочними продуктами: кефіром, ряжанкою чи йогуртом без додатків. До зелених коктейлів можна додавати свіжі соки, але пам’ятайте, що деякі не варто вживати у великій кількості.
Зелень бажано використовувати темнозелену, бо саме вона містить максимально багато корисних речовин. А взагалі, фрукти, овочі та зелень краще обирати сезонні. Зрозуміло, що найкращий ефект дасть коктейль зі свіжої городини. Також рекомендують постійно чергувати напої, часто змінюючи складники та пропорції.
Насолоджуємося смаком і користю
Вживати коктейлі ліпше відразу, але за потреби їх можна зберігати в холодильнику впродовж трьох днів. Зелені коктейлі можна пити до прийому їжі або замість нього. Особливо ситними є гичка молодих моркви, буряка, редиски, редьки, брукви, стебла гороху й часнику.
Максимальна денна норма – дві–чотири склянки. Починати краще з невеликих порцій (склянка на день), щоб зрозуміти, чи подобаються вашому організму такі вітамінні комплекси, та уникнути харчових алергій.
Окрім зелені та овочів чи фруктів, ви можете додавати мед чи сиропи (наприклад, шипшиновий), сік та м’якоть лимону, всипати пригоршню сухих чи пророщених зернят злаків, а також охолодити напій кубиками льоду. Основне – не намагайтеся накидати туди багато всього й одразу. Орієнтуйтеся на звичні для вас смаки – огірок із кропом та кефіром, лимон із м’ятою, помідор із базиліком… А потім можна дещо змінювати, наприклад, додати невеличкий листочок алое чи пучок морквиння. Якщо вам не сподобався напій – спробуйте розбавити його водою чи йогуртом та додайте меду й лимонного соку. Шукайте ідеальний баланс, адже саме сприймаючи смак та запах, наш організм висловлює свою потребу в певних речовинах.
Можна приготувати дуже незвичайні та смачні зелені суміші. Основне – не боятися експериментувати й прислуховуватися до себе. А цілюща зелень потурбується про вас і про ваше здоров’я.
Підготувала Софія ДЗЕНДЗЕЛЮК