Підживлення – обов’язковий етап догляду за кімнатними і садовими квітами. Але буває й так, що, підживлюючи рослину, ми лише завдаємо їй шкоди. Наші зелені улюбленці мовчазні, та й ми не завжди знаємо, які елементи їм потрібні.
Хоча прилавки квіткових крамниць вражають розмаїттям добрив, помилитися дуже легко. На жаль, не всі комплексні добрива універсальні, та й поділ їх на класи вельми умовний.
Уважно ознайомившись із текстом на етикетках, ви зрозумієте, що співвідношення трьох основних елементів – калію, фосфору й азоту – і є визначальним у виборі. Крім відмінностей у складі, баночки з “ласощами”, а часто й ліками, для рослини, відрізняються ще й ціною. Це іноді сильно бентежить, і ми хапаємо для улюбленця найдорожче, а отже, як нам здається, найкраще. І дивуємося, чому наш спатіфілум і далі сумує, опускаючи листочок за листочком. У чому ж річ?
Насамперед потрібно з’ясувати, що є у складі тієї чи іншої суміші. І дізнатися, як впливають на рослини калій, фосфор і азот.
Відомо, що калій – один із найпотрібніших для рослин елементів. Він допомагає адаптуватися до засухи, низьких температур, шкідників і грибних хвороб, сприяє розвитку кореневої системи і поліпшує транспортування речовин організмом рослини.
Якщо на краях листків починають утворюватися світло-зелені плями, потім вони стають коричневими, листя в’яне, значить, рослина просить калію. Але не поспішайте купувати будь-яке калійне добриво. Потрібно правильно дозувати цей мікроелемент. Наприклад, в одній книзі з корисними порадами вказано, що перед висіванням моркви в ґрунт потрібно внести калій: 20 грамів на квадратний метр ділянки. Пам’ятайте, що, купуючи калійне добриво, ви отримаєте не чистий калій, а калійну сіль з різними додатками. Серед найбільш популярних речовин, у яких є калій, можна згадати сірчанокислий калій (вміст чистого калію – 45–50%) і калійну селітру (вміст калію – 45%), а також кал-маг (16–19%).
Якщо листя рослини стало не просто світло-зеленим, а коричневим, що свідчить про серйозну нестачу калію, краще обрати добриво з умістом калію не менш аніж 45%.
Фосфор потрібен для розвитку генеративних органів рослини і нормального перебігу процесів репродукції. Якщо рослина не росте, ніби завмирає, її листя має забарвлення від темно-зеленого до синьо-зеленого, а стебла стали блідо-рожевими або коричнево-зеленими, не сумнівайтеся – вона просить пригостити її фосфором. На цей елемент вельми багатий лише подвійний суперфосфат (уміст фосфору – 45–50%).
Азот – найважливіший будівельний матеріал. Бере участь в утворенні білків і є складовою молекули хлорофілу – основного учасника фотосинтезу. Припинення росту рослини, зміна кольору листя на жовто-зелений або навіть червоний свідчать про серйозну потребу в азоті.
Однак дози азоту потрібно розраховувати дуже пильно, адже через передозування в ґрунті можуть накопичуватися нітрати й нітрити. Найбільш концентроване з азотних добрив – сечовина (карбамід), уміст азоту – 46%. А “найлегше” – кальцієва селітра (азотнокислий кальцій, нітрит кальцію, вапняна селітра), вміст азоту – приблизно 15%.
Якщо ви плануєте почастувати азотним добривом не кімнатних улюбленців, а вільних садових мешканців, робіть це восени. Азот, який ви внесете в ґрунт навесні, швидко вимиють талі води.
Отож, підходячи до полиці з барвистими баночками, не зважайте на написи на кшталт “Добриво для троянд”. Неквапом роздивіться все, порівняйте вміст того чи іншого елемента. Рослини не здатні розповісти, що їм потрібно, проте іноді їхні потреби зрозуміти неважко. Візьміть не “суперактиватор цвітіння”, як іноді дуже хочеться, а те, що допоможе вашим улюбленцям бути здоровими. Й кожна квітка стане ніжним “спасибі” за вашу вчасну і розсудливу турботу.
Олена КАЛЕНСЬКА, Житомирська область