ДИВО НА ІМ’Я РАДЕРМАХЕРА

Радермахеру китайську з родини бігнонієвих рідко можна побачити в квіткових крамницях, але мені пощастило стати власницею цього дива.

Рослина незвичайно приваблива: яскраво-зелена з маленькими глянцевими листочками. Цікаво спостерігати за її розвитком. Спочатку з’являються дві гілочки з малесенькими листочками, які дуже швидко ростуть. Гілки спрямовані вгору, потім розташовуються горизонтально, а коли рослина повністю сформується, опускають кінці донизу.

Радермахера невибаглива. Теплої пори року її потрібно рясно поливати, взимку – рідше. У мене вона стояла не дуже далеко від батареї, тож я частіше поливала свою улюбленицю й нерідко влаштовувала їй душ. Помітила, що радермахера гірше росте в кухні, їй потрібне чисте повітря.

Рослину доводиться щороку пересаджувати у вдвічі більший за попередній горщик, адже вона швидко росте. Грунтосуміш готую власноруч із універсального ґрунту, який купую в крамниці, городньої землі та річкового піску. На дно обов’язково кладу камінці, щоб забезпечити дренаж. Від весни до осені підживлюю радермахеру добривом для декоративнолистних рослин.

Дехто стверджує, що радермахеру потрібно оберігати від прямих сонячних променів. Насправді їй здатне зашкодити лише жарке полуденне сонце. Якщо ж тримати рослину в затінку, пагони витягуватимуться. Щоби стимулювати ріст бічних пагонів, радермахеру можна прищепити. Оскільки гілки в неї довгі, вийде розлоге деревце. Рослину розмножують живцями: висаджують їх у ґрунт, прикривши поліетиленовим пакетом.

Якщо ви придбали декілька рослин в одному горщику, краще одразу розсадити їх. Я купила три рослинки, й за рік одна з них, найсильніша, почала пригнічувати інші. Довелося негайно розсаджувати їх. Менші важко приживалися, скинули частину листя. Але згодом ожили й тепер тішать нових господарів.

Після пересаджування, якщо було пошкоджено кореневу систему, радермахера може скинути листя. Також листя опадає, якщо ґрунт перезволожений, якщо вазон стоїть на протязі або в приміщенні часто витає тютюновий дим. Вийміть рослину з горщика і перевірте коріння. Підгнилі корінці потрібно видалити, зріз присипати золою або товченим деревним вугіллям і пересадити квітку в свіжий ґрунт, додавши більше піску. Рослину накрити пакетом і щодня обприскувати, додаючи до води препарат-стимуляторів, наприклад циркон. Можна зробити щось на кшталт теплички: встромити в горщик за периметром декілька паличок, вищих від рослини, а них натягнути поліетиленовий пакет. Поки листя не відросте, поливайте рослину рідше, тільки коли просохне верхній шар ґрунту. А ще забезпечте своїй улюблениці вдосталь світла.

Олена КАЛЕНСЬКА, Житомирська область